Jak wybrać dewelopera

Od czego zacząć ?

Przy tak poważnej i niepowtarzalnej życiowej decyzji jaką jest kupno wymarzonego gniazdka, każda nieprzewidziana sytuacja jest dla nas, jako przyszłych właścicieli stresująca. Decydując się na kupno nowego domu lub mieszkania na rynku pierwotnym, należy przede wszystkim dobrze wybrać dewelopera. Może bowiem okazać się tak, że to, co u jednego inwestora jest w standardzie, u innego pozostaje w sferze odległych planów. Dlatego też, już na samym etapie podejmowania rozmów warto korzystać z usług sprawdzonych deweloperów, którzy rozumieją problemy nowych nabywców i potrafią wyjść im naprzeciw wspierając doświadczeniem, wiedzą oraz cenną radą. Od wyboru mieszkania do odbioru kluczy prowadzi niejednokrotnie długa droga, dlatego trzeba po pierwsze uzbroić się w cierpliwość, a po drugie starannie przeanalizować wszystkie oferty. Ważnym aspektem przy wyborze jest dobór osób podchodzących indywidualnie do nas i naszych potrzeb. Ponieważ zupełnie inne wymagania i wątpliwości na swojej niepowtarzalnej drodze, jaką jest nabycie nieruchomości na resztę życia – napotka rodzina z nastoletnimi dziećmi, świeżo upieczeni rodzice czy para decydująca się na wspólne zamieszkanie. Każda z tych grup ma inne potrzeby, a także plany do których sprzedający powinni podchodzić indywidualnie za każdym razem i na każdym z trzech etapów.

Trzy etapy

  • Jeszcze przed nabyciem nieruchomości, gdy wybieramy lokalizację, a tym samym często rozmawiamy z kilkoma biurami próbującymi przekonać nas, że proponowana przez nich nieruchomość jest właśnie tą wymarzoną. Kiedy już dokonamy wyboru, warto sprawdzić czy dany deweloper pomaga klientom z formalnościami związanymi z kredytowaniem, oraz co może zaoferować poza samym mieszkaniem. Dodatkowo dobrze zapytać, co wymarzone mieszkanie wliczone ma w cenę, a za co trzeba będzie dopłacić, zlecając prace ekipie remontowo-budowlanej.

 

  •  W trakcie jej nabywania i w krótkim czasie po jej nabyciu – to na tym etapie najczęściej przekonujemy się czy wybór naszej nieruchomości, a tym samym obsługującego ją biura był trafny. Warto zwrócić uwagę, czy przez całą drogę jesteśmy prowadzeni przez jedną kompetentną osobę, czy za każdym razem kontaktuje się z nami ktoś inny. To ważne, ponieważ często, z każdą kolejną osobą proces może tracić na sprawności. Jeżeli jest inaczej, możemy poprosić o to, by naszą sprawą zajmowała się jedna osoba.

 

  •  Długo po nabyciu – bywa, że tak jak i w innych przypadkach gdy coś kupujemy – występuje potrzeba wystąpienia z reklamacją.

 

Warto też sprawdzić, jak inwestor realizuje postanowienia ustawy deweloperskiej:

„Zgodnie z Ustawą, deweloper, który rozpoczyna sprzedaż obowiązany jest sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danego przedsięwzięcia deweloperskiego, który przekazywany jest na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej wraz z załącznikami nieodpłatnie na trwałym nośniku informacji. Dodatkowo, na deweloperze ciąży także obowiązek przedstawienia nabywcy szczegółowych informacji dotyczących jego sytuacji prawno-finansowej oraz przedsięwzięcia deweloperskiego, w tym konkretnego, oferowanego do sprzedaży lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, w zakresie określonym w prospekcie informacyjnym, którego wzór określa załącznik do Ustawy. Prospekt informacyjny wraz z załącznikami stanowi integralną część umowy deweloperskiej. Powyższe obowiązki nałożone na dewelopera mają na celu zwiększenie przejrzystości dokonywanej transakcji.”

Rady od Flateo 

 

Oto wskazówki, które uchronią Cię przed nierzetelnym deweloperem:

Wiarygodność finansowa – zacznijmy od przeanalizowania odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zwróćmy uwagę na informację odnośnie składania sprawozdań finansowych do sądu rejestrowego. Dokładnie przeanalizujmy rubrykę zawierającą wpisy o postępowaniu upadłościowym lub postępowaniach komorniczych. Jakiekolwiek wzmianki powinny być dla nas lampką ostrzegawczą! Deweloper może też przedstawić zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które stwierdzają brak zaległości w opłacaniu podatków i świadczeń ubezpieczeniowych.

Internet – klienci często chętnie wymieniają się w Sieci wiadomościami i autopsją po współpracy, a także często jeszcze w jej trakcie odnośnie danego dewelopera.

Mieszkańcy– jeżeli interesujemy się mieszkaniem czy domem z inwestycji, która jest już częściowo zamieszkała, to możemy zapukać do drzwi przyszłych sąsiadów. Prawdopodobnie ochoczo zaproszą nas na kawę i opowiedzą o swoich doświadczeniach oraz o okolicy. Gdy się już zdecydujemy, w ramach okazania wdzięczności polecamy zaproszenie sąsiadów na przyjęcie w nowym domu.

Rachunek powierniczy – zmiana przepisów w 2012 r. skutkuje koniecznością realizowania inwestycji przez dewelopera ze środków własnych lub kredytów. Środki pieniężne wpłacane przez Klientów lokowane są na bezpiecznym rachunku powierniczym, by w razie kłopotów finansowych mogły zostać zwrócone.

Prospekt informacyjny – to dokument zawierające informacje o spółce, a także o zrealizowanych inwestycjach. Zawarty jest w nim stan prawny działki, a także źródła finansowania budowy, obciążenia hipoteczne, opis głównego wykonawcę.

Historia dewelopera– historia zrealizowanych inwestycji mówi bardzo wiele o deweloperze. Wybierajmy podmioty z doświadczeniem, którzy mają już na swoim koncie pomyślnie zrealizowane projekty.

My ze swojej strony natomiast życzymy wszystkim szczęśliwych chwil z bliskimi w wymarzonym miejscu!

Grupa Flateo.pl

 

Jak jeszcze możemy Ci pomóc ?

 Przejdź na stronę główną

Zobacz inne wpisy na Blogu

Ranking Deweloperów

Zobacz także:

Deweloperzy Warszawa

 

Źródła częściowe: http://www.dziennikzachodni.pl/twoje-finanse/a/jak-wybrac-dobrego-dewelopera-praktyczne-wskazowki-dla-kupujacych-dom,12124040/
http://www.infor.pl/prawo/gmina/nieruchomosci/306063,Umowa-deweloperska-co-zmienia-nowa-ustawa.html

fot. pixabay.com

Jesteś deweloperem i chciałbyś dotrzeć ze swoimi inwestycjami do nowych klientów?

Wypromuj oferty swoich mieszkań i zwiększ ich sprzedaż przez internet. Dowiedz się, jakie jeszcze korzyści czekają z promocji Twojej firmy na naszym portalu Flateo.