Jak przygotować mieszkanie na wynajem?

Przygotowanie mieszkania na wynajem to zadanie, które nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że gruntowny i kosztowny remont wcale nie jest konieczny. Jednak nie oznacza to, że nie trzeba robić zupełnie nic.

Zarówno drogi remont, jak i brak jakiegokolwiek wysiłku w przygotowanie mieszkania mogą sprawić, że czas znalezienia najemcy niepotrzebnie się wydłuży.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, warto zastanowić się nad tym, kto może interesować się nasza nieruchomością. Wiele zależy w tym wypadku od samego lokalu. Kawalerki są najchętniej wynajmowane przez ludzi młodych, zwłaszcza studentów. Natomiast mieszkanie kilkupokojowe z dużą kuchnią i łazienką na pewno skusi jakieś młode małżeństwo. Z tego właśnie względu należy zadbać właśnie o te szczegóły, które sprawią, że mieszkanie będzie atrakcyjne dla osób, które będą chciały je wynająć. Od czego zacząć?

Najważniejsze pomieszczenia – kuchnia i łazienka

Bez względu na to, kim będzie potencjalny najemca mieszkania, zawsze należy szczególnie zadbać o dwa pomieszczenia – łazienkę i kuchnię. Liczy się zarówno ich stan, jak i wielkość, przestronność, czy ustawność. Okazuje się, że zarówno łazienka jak i kuchnia mają największy wpływ na to podjęcie decyzji o wynajmie danego lokalu. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba te pomieszczenia urządzić w wysokim standardzie, bo generuje to ogromne koszty.
Nie ma sensu układanie nowej, drogiej terakoty, czy glazury, ani tym bardzie inwestowanie w jakąś nowoczesną armaturę. Pomieszczenia te muszą przede wszystkim być czyste, dlatego należy dokładnie oczyścić istniejące płytki, a także nabłyszczyć je. Ponadto ważna jest wymiana silikonowych uszczelnień przy prysznicu, wannie i umywalce, a także odświeżenie fug – obecnie można bez problemu nabyć wygodą w aplikacji farbę do fug.
W kuchni trzeba przede wszystkim usunąć wszystkie przedmioty, które są naszą własnością. Nikt raczej nie będzie chciał korzystać z czyichś garnków, patelni, czy sztućców. Dobrym pomysłem jest również pozbycie się zniszczonych szafek – obecnie można naprawdę niedrogo kupić komplet ładnych mebli kuchennych. Jeśli szafki nie są zniszczone, to można tylko wymienić blat lub położyć na fronty stylową okleinę. Podobnie jak w łazience, tak i w kuchni koniecznie trzeba dokładnie oczyścić kafelki i odświeżyć fugi, a jeśli na ścianach jest farba, to warto położyć świeżą warstwę.

Zadbaj o przestrzeń

Zagracone pomieszczenia sprawiają wrażenie mniejszych. Przed wynajęciem mieszkania trzeba więc pozbyć się niepotrzebnych mebli i sprzętów oraz zadbać o dobre oświetlenie każdego z pomieszczeń. Zarówno naturalne, jak i sztuczne światło ma duży wpływ na to, jak postrzegana jest dana przestrzeń. Stąd też koniecznie trzeba umyć okna, zdjąć ciężkie zasłony i ustawić meble w taki sposób, aby do pokojów docierało jak najwięcej światła słonecznego. Nie można też zapomnieć o wymianie żarówek – na czas prezentacji lokalu warto wybrać mocne żarówki tradycyjne, dające ciepłe światło.

Nie zapomnij o naprawach

Mieszkanie przeznaczone na wynajem trzeba przede wszystkim gruntownie posprzątać, aby pachniało świeżością. Bardzo ważne jest zwłaszcza odmalowanie ścian i sufitów, najlepiej farbami w kolorach neutralnych i jasnych. Koniecznie trzeba doczyścić podłogi, a także naoliwić drzwi. Nie można zapomnieć o naprawieniu klamek oraz wymianie włączników światła, jeśli są uszkodzone. Przed wynajmem mieszkania wykonujemy też wszelkie konieczne, drobne naprawy, takie jak naprawa cieknącego kranu, czy uszkodzonej spłuczki.
To właśnie takie drobiazgi, jak skrzypiące drzwi, brudne ściany, czy okna mogą sprawić, że potencjalny najemca nie zdecyduje się zamieszkać w naszym lokalu. Liczy się także dobrze oświetlona, czysta przestrzeń, a także ładny, świeży zapach. Warto zadbać o każdy z tych elementów, zwłaszcza że nie wymaga to dużych nakładów finansowych. Oczywiście na decyzję o wynajmie ma wpływ także to, czy w lokalu są podstawowe sprzęty AGD – pralka, lodówka, czy odkurzacz. Sprzęt ten może być używany, ale musi być sprawny, a także dobrze się prezentować.

Jak jeszcze możemy Ci pomóc ?

 Przejdź na stronę główną

Zobacz inne wpisy na Blogu

Ranking Deweloperów

Zobacz także:

Deweloperzy Warszawa

 

Jesteś deweloperem i chciałbyś dotrzeć ze swoimi inwestycjami do nowych klientów?

Wypromuj oferty swoich mieszkań i zwiększ ich sprzedaż przez internet. Dowiedz się, jakie jeszcze korzyści czekają z promocji Twojej firmy na naszym portalu Flateo.